Eθελοντική δράση Let?sdoitGreece

Το σχολείο έλαβε κατά τη διάρκεια της φετινής σχολικής χρονιάς για πρώτη φορά μέρος στην εθελοντική δράση Let?sdoitGreece.

Η προσπάθεια αυτή ξεκίνησε το 2008 από μια ομάδα πολιτών στην Εσθονία , με σκοπό να καθαριστεί ολόκληρη η χώρα μέσα σε μία μόνο μέρα. Ήταν ένας στόχος δύσκολος, ο οποίος όμως επιτεύχθηκε με τις προσπάθειες όλων των εθελοντών. Με την πάροδο του χρόνου η προσπάθεια αυτή ονομάστηκε Let?sdoit και πήρε διεθνείς διαστάσεις.

Το 2011, εθελοντές από τον Περιβαλλοντικό Σύλλογο Αττικής «Ώρα για Δράση» και την Ελληνική Εταιρεία Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων, ήρθαν σε επαφή με την ομάδα της Εσθονίας και συζήτησαν για το πως θα μπορούσε να γίνει μια παρόμοια δράση και στην Ελλάδα. Έτσι, ξεκινάει το Let?sdoitGreece.

Στην τελευταία δράση του Let?sdoitGreece στις 17 Απριλίου 2016 συμμετείχαν πάνω από 67.000 εθελοντές, εκ των οποίων οι περισσότεροι ήταν νέοι.

Το σχολείο μας πήρε μέρος στην μεγάλη αυτή προσπάθεια με τις παρακάτω δράσεις: Καθαρισμός, συντήρηση, αναβάθμιση σχολικού κήπου, δεντροφύτευση στο σχολείο.