Το ΣΚΑΚΙ στο σχολείο

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Σοφάδων επισκέφτηκε ο υπεύθυνος για το σκάκι στον ΦΟΚ, κ. Μαρκαντώνης Βασίλειος . Το σκάκι, ως ένα παιχνίδι στρατηγικής, μπορεί να ενισχύσει τη δημιουργική σκέψη των παιδιών και να τα κάνει να περάσουν ευχάριστα. Ο κ. Μαρκαντώνης μίλησε στους μαθητές του σχολείου για τον τρόπο που παίζεται το σκάκι και τα παιδιά δοκίμασαν τις δυνατότητές τους στο επιδαπέδιο σκάκι στο προαύλιο του σχολείου. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των μαθημάτων Φυσικής Αγωγής και Ευέλικτης Ζώνης της Γ΄ Δημοτικού. Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Δ/ντης του σχολείου, ευχαριστούν τον κ. Μαρκαντώνη που αποδέχθηκε την πρόσκληση και βοήθησε τα παιδιά να γνωρίσουν το σκάκι μ? ένα πολύ όμορφο τρόπο, παρακινώντας ταυτόχρονα το ενδιαφέρον τους να διεισδύσουν βαθύτερα στον κόσμο του διάσημου αυτού παιχνιδιού.